Prasmė ir pasitenkinimas kasdienoje.

Paprasti žingsneliai, kaip išlikti gyvybingam ir jausti pasitenkinimą ir prasmę kasdienėje veikloje.

Rūta Strazdaitė Lenkauskienė

11/13/20232 min read

Ikigai išvertus iš japonų kalbos – tai su dideliu polėkiu daryti tai, kas teikia pasitenkinimą, džiaugsmą ir suteikia gyvenimui prasmės. Anot japonų, visi turime savo ikigai – tikslą, dėl ko gyvename. Kai kurie jį jau atradę, kiti turi jį kažkur giliai ir savo ikigai dar tebeieško.

Okinavoje, Japonijos saloje, gyvena daugiausia ilgaamžių pasaulyje. Héctoras García (Kirai) ir Francescas Mirralesas Ogimio miestelyje apklausė daugybę vyresnio amžiaus japonų, jie domėjosi, kas lemia šimtamečių japonų neblėstantį optimizmą ir gyvybingumą. Štai 15 paprastų žingsnių, kurie gali suteikti įkvėpimo ir paremti kiekvieną žmogų jo kasdieniame gyvenime ir veikloje.

1. Daryti su meile tai, ką tu moki geriausiai, ko reikia pasauliui ir žmonėms ir už tai gauti atlygį. Kai žmogus suranda savo “ikigai” – jis suranda gyvenimo prasmę ir pilnatvę.

2. Gyventi akimirkoje. Japonai tai vadina “ichigocu ichie” ir tai reiškia “vienu metu – tik vienas susitikimas”. Tai - svarbus priminimas, nes kiekviena gyvenimo akimirka yra unikali ir brangi, turėtume ją vertinti ir pilnai atsiduoti jai.

3. Nenustok dirbti dėl amžiaus (neišeik į pensiją). Japonai tiki, kad labai svarbu išlikti fiziškai aktyviems ir domėtis gyvenimu netgi vyresniame amžiuje.

4. Apsupk save žmonėmis, kurie yra tau mieli, nes jie daro didelę įtaką tavo nuotaikai ir visuotiniam gėriui.

5. Pastoviai mankštinkis, nes fizinis aktyvumas geriausiai mažina streso lygį, o taip pat pagerina nuotaiką ir bendrą sveikatos būvį.

6. Stebėk ką valgai, nesgyvasmaistas, kuriame gausu maitinančių medžiagų, suteikia kūnui energijos ir jis gali kokybiškai funkcijonuoti

7. Išsimiegok. Kokybiškas miegas suteikia kūnui energijos ir sveikų emocijų.

8. Praktikuok sutelkto proto būseną. Sek, kuo užsiima tavo protas kiekvieną akimirką. Daryk tai be jokio vertinimo.

9. Praleisk kaip galima daugiau laiko gamtoje, įrodyta, kad laikas, praleistas gamtoje, turi didžiulę teigiamą poveikį sveikatai, nes mažina streso lygį ir pakelia nuotaiką. Kiekvieną dieną išeik pasivaikščioti be jokio tikslo į mišką, parka, prie upės ar į kalnus.

10. Pajausk savo širdyje tyrą dėkingumą už tuos mažus, galbūt iš pažiūros nereikšmingus dalykus, kurie jau yra tavo gyvenime, pastebėk, kad jie pripildo tavo dienas laime ir suteikia pilnatvę.

11. Praktikuok atleidimą. Jeigu laikai savyje kartėlį ir užgaulę, tai sukuria viduje įtampą ir nerimą. Atleisk sau ir kitiems už visas klaidas, kurios atsitiko gyvenime. Pajausk lengvumą, kai tau nereikia ant pečių nešiotis pilnos kuprinės prikrautos nuoskaudų.

12. Gyvenk paprastai. Nesivaikyk materialių dalykų ar socialinio statuso. Sutelk dėmesį į paprastą ir prasmingą gyvenimą, išmok įžvelgti stebuklą paprastuose dalykuose.

13. Atrask savo tėkmę. Tai yra būsena, kai esi giliai paniręs, susikoncentravęs į savo veiklą ir jauti didelį pasitenkinimą.

14. Surask savo bendruomenę. Žmogus yra sociali būtybė ir priklausymas bendruomenei suteikia palaikymo jausmą.

15. Išdrįsk keistis. Vienintelis pastovus dalykas yra pokytis. Gyvenimas keičiasi ir tu keiskis kartu!

Šie paprasti žingsniai gali paremti Tave, ir kiekviena tavo gyvenimo diena taps daugiau pripildyta džiaugsmo, laimės ir prasmės.

Paruošta pagal: Hector Garcia, Francesc Miralles Ikigai: japonų ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptis.