Jei neturėčiau užpildytų knygelių

Apie rašymo metodiką ir užpildytų knygelių naudą.

Rūta Strazdaitė Lenkauskienė

11/20/20233 min read

Jeigu neturėčiau savo užpildytų knygelių, nebūčiau atradusi šio teksto, tačiau dienoraštį rašau nuo 2009 metų ir turiu sukaupusi gražią kolekciją storų, spalvingų sąsiuvinių, į kuriuos nugula mano mintys, skaitomų knygų citatos ir, žinoma, dėkingumas. Rašymo metodą, kaip terapijos formą, visuomet rekomenduoju savo seminarų lankytojams ir asmeninių konsultacijų dalyviams, kaip papildomą ir labai veiksmingą metodą.

Aš pati visuomet išsirenku storą ir labai gražų sąsiuvinį, kuris keliauja su manimi visur ir visada. Rašau rytais – tai padeda sudėlioti mintis dienos pradžiai arba vakarais – tokia dienos apžvalga padeda nuraminti protą ir suteikia malonumo bei pilnatvės jausmą, nes smegenys išskiria oksitociną, serotoniną ir dopaminą, hormonus, kurie veikia raminančiai ir motyvuoja.

Šiais metais kolegijoje, dėstydama aromaterapijos kursą, susidūriau su visiškai kitokiu minčių užrašymo būdu – tiesiai į išmanųjį telefoną. Tai mane labai nustebino ir aš juokaudama pasakiau, kad esu iš dinozaurų eros, rašau tikru rašikliu į popierinį sąsiuvinį. Taip rekomendavau daryti ir savo studentams, sąsiuvinyje galima priklijuoti popieriaus juostelę su eterinio aliejaus lašeliu, kvapas ilgai primins žinias apie augalą, nes eterinio aliejaus molekulė stimuliuos limbinės sistemos neuronus ir kiekvieną kartą, užuodus tam tikro augalo skleidžiamą aromatą, bus aktyvuojama ta smegenų sritis, kuri yra susijusi su emocijomis, konkrečiau – su įvykiu ir jo metu kilusia emocija. Studentės, kurios pritarė mano, kaip „dinozaurės“ patirčiai, jau dabar dalinasi patirtimis, kurios mane įkvėpė parašyti šį tekstą.

„Kiekvieną kartą, kai atverčiu sąsiuvinį, kad paskaityčiau apie eterinių aliejų poveikį, mane švelniai užlieka kvapų banga, jis skleidžiasi lyg gėlės žiedas, kiekvieną kartą išlengvėja ir suteikia man nepaprastai malonius jausmus, tai patys nuostabiausi kvepalai!“, - entuziastingai apie kvapnius popierinius užrašus dalinosi studentė Rasa.

O dabar pasidalinsiu eilutėmis, kurias užrašiau 2012 metais vieno seminaro metu, manau, kad žinutės aktualumas nei kiek nesumažėjo, gal net atvirkščiai, tapo itin aktualus, nes vis daugiau jaunų žmonių kasdieną tūkstančius kartų perbraukia per šaltą, slidų telefono ekraną, užsirašo mintis spausdami klavišus ir, kaip patys teigia „nebemoka rašyti ir neperskaito savo ranka rašytų keverzonių“.

Štai kelios priežastys, kodėl jau šiandien verta pradėti naudoti popierinius užrašus:

1. Svarbiausia informacija nedingsta. Geriausios idėjos šauna į galvą netikėtai ir taip pat netikėtai atgula į ilgalaikę atmintį, todėl neužrašytos pradingsta ir gali sugrįžti tik po kelių metų arba visai nebegrįžti. Geriau taip nerizikuoti.

2. Lengviau įsiminti. Tai, ką ranka užrašo, protas daug geriau įsimena. Kai užrašomos idėjos, įžvalgos arba svarbios detalės, atmintyje jos užsifiksuoja giliau ir tampa lengviau prieinamos mąstymo metu.

3. Kokybiškesnis mąstymas. Užrašomos mintys virsta simboliais ant popieriaus lapo, todėl protas turi papildomą priemonę su jomis dirbti ir mąstymo procesas tampa ne tik aktyvesnis, bet ir turtingesnis, kokybiškesnis. Tai gali pakeisti viso gyvenimo rezultatus, nes žmogus, kuris gyvena geriausiomis idėjomis, nugyvens kitaip, negu žmogus, kurio protas užimtas vidutinės kokybės mintimis.

4. Minčių išplėtimas. Ant popieriaus užrašytos mintys gali būti papildytos piešiniais, specialiu žymėjimu ir paryškintos. Mintyse toks veiksmas kainuotų daug papildomo dėmesio ir energijos, o tada su laiku išnyktų. Popierius fiksuoja už mažiausią kainą.

5. Lengviau surasti. Ant popieriaus lapo užrašytos mintys nedingsta laikui bėgant ir gali būti efektyviai pasiekiamos bei panaudojamos bet kuriuo metu, kad ir po 15 metų.

6. Progreso matuoklė. Tik pavartęs savo 2-4 metų senumo užrašus gali matyti, ar per tą laiką paaugai, ar kažkur užstrigai. Jeigu šiandieninės problemos nesiskiria nuo senųjų, vadinasi, su jomis nedirbama arba dirbama netinkamais būdais. Gyvenimas turėtų apipilti vis naujomis problemomis, situacijomis ir iššūkiais, nes tik taip žmogus gali tobulėti. Rašymas padeda pažinti save ir stebėti progresą.

Visa tai mes prarastume, jeigu rašymą ignoruotume.

Pabaigoje noriu pridurti, kad šią vasarą, nuvykusi į mokymus Malagoje pagal Erasmus+ programą, kiekvieno ryto užsiėmimų pradžiai buvo pasiūlyta laisvo rašymo technika „ryto puslapiai“. Ši metodika paremta Džiulijos Kameron knyga „Ryto puslapiai. Kūrėjo kelias“ („The Artist‘s Way. Morning Pages Journal“). Džiaugiuosi, kad ši paprasta technika, kurią naudoju keturiolika metų, duoda ženklius rezultatus ne vien mano gyvenime ir sąmoningumo kelionėje, bet aš gaunu patvirtinimą ir iš kitų autorių.

Su meile rašymui į spalvingas popierines knygeles

Rūta

P.S. kviečiu pasidalinti komentaruose, ar Tau patinka rašyti į spalvingas popieriaus užrašų knygeles?