Ir į pačią gilumą įsigauna kvapas, iki pat širdies, ir ten griežtai susiskirsto, kam teks prielankumas, o kam panieka, kam pasibjaurėjimas, o kam aistra, kam meilė, o kam neapykanta. Kas valdo kvapus, tas valdo ir žmonių širdis.“ (Patrick Suskind „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“)

Šiais žodžiais prasidėdavo kiekvienas susitikimas su Norvegijoje gyvenančiomis lietuvaitėmis, kurias subūrė Lina ir Justina. Buvo gera stebėti, kaip susikaustymą, nuovargį, nuostabą, o gal net nepasitikėjimą pakeisdavo šypsena, ramybė, užmerktomis akimis, tik savo vidumi tyrinėjami nauji pojūčiai, kuriuos iššaukė kvapas. Netgi tos, kurios atėjo “šiaip sau“ arba “nes vis tiek nėra kas veikti“, po keletos valandų, praleistų kvapnioje aplinkoje, atrakino savo širdies klodus, išsakė slapčiausias mintis ir ketinimus, išėjo pakylėtos, kupinos ateities planų ir kūrybinių idėjų, net liūdėjo, kad laiko buvo per mažai, teiravosi, kada gi vėl?

Mano širdis dainavo, nejutau nuovargio, nes visa atmosfera buvo pritvinkusi kvapnaus gėrio, džiugesio ir šviesos, kurios taip reikia atėjus rudeniui ir besiartinant žiemai, tamsiąjam gamtos ir sielos periodui. Vieną akimirką net suabejojau, ar aš tikrai esu tolimoje, atšiaurioje, akmenuotoje, bet labai gražioje Norvegijoje? Ar Lietuvoje? Iš kiekvienų lūpų skambėjo atpažįstami dialektai iš visos Lietuvos, akys spindėjo, jau pirmąjį vakarą negalėjome išsiskirstyti iki vėlumos ir nejautėme laiko tėkmės. Mus suvedė ir suvienijo kvapas, meilė tikriems ir paprastiems dalykams. Išsiskirdamos tarėme “iki greito“ ir tikiu, kad taip bus. Tereikia užrašyti.

Apie minties ir žodžio galią taip pat kalbėjomės, ir aš pasakojau, kad savo norą nukeliauti į Norvegiją, kurioje dar nebuvau, užrašiau šių metų pradžioje… Kai sutikau mielas lietuves, kurios troško žinių, o aš galėjau jas duoti, mano širdis eilinį kartą suspurdėjo iš jaudulio. Vis gi tai vyksta! Tereikia užrašyti, tikėti tuo, daryti savo kasdienius darbus ir rezultatai ateina. Anksti pavasarį pasėtos sėklos sudygo ir ruduo dalija gausų derlių.

Dėkoju! Dėkoju! Dėkoju!

 

 

Reklama