Apie ką moterys tyli? Meno Pauzė su dr.Bacho žiedais.

Lieka neaišku, kodėl gamta nusprendė, kad tam tikrame amžiaus tarpsnyje iš moters atimama reprodukcijos galimybė. Gal būt tai yra todėl, kad gamta nusprendė apsaugoti populiaciją ir kontroliuoti gimimą, užtikrindama, kad abu – tiek mama, tiek kūdikis būtų sveiki.

Raktinis šio moters gyvenimo periodą apibudinantis žodis yra pokytis arba transformacija, taigi gyvenimas pareikalauja iš kiekvienos moters adaptacijos, prisitaikymo ir susilygiavimo su naujomis būsenomis visuose lygmenyse: emocijose, fiziniame kūne ir dvasinėje būsenoje. “Kelionė su Lokiu. Meno Pauzė“ – tokia yra pagrindinė kelionės kryptis. O šio kurso tikslas:

1.PAŽVELGTI Į MOTERS POKYČIUS PER AUGALŲ ARCHETIPUS.

2.RASTI PARAMĄ NATŪRALIOSE PRIEMONĖSE IŠ GAMTOS.

3.PADĖTI ATRASTI SAVYJE SLYPINČIAS KŪRYBINES GALIAS.

4. SUSIGRĄŽINTI ORUMĄ.

5.TRANSFORMUOTI SAVO GYVENIMĄ Į “MENĄ GYVENTI PAUZĖJE”.

Kaip pereiti šį transformacijų laikotarpį saugiai ir švelniai?

Su dr.Bacho žiedų terapija kiekviena moteris gali „pasimatuoti“ skirtingo augalo energiją, lyg matuotųsi suknelę. Pajausti, kurio žiedo galia jai tinka ir kartu stebėti gyvenimo pokyčius. Dažniausiai užduodamas klausimas apie dr.Bacho žiedų terapiją yra: “Kaip ji veikia? Kodėl žiedai, o ne kitos augalo dalys? Ar užtenka vien naudoti žiedų esencijas?“

Trumpiausias atsakymas būtų: žiedas yra augalo dalis, turinti pačias aukščiausias vibracijas, tai yra pati aukščiausia augalo gyvybinės energijos apraiška, kuri pakylėja žmogaus vibracijas aukštyn. Kai tuo tarpu baimė, liūdesys, neviltis, pyktis vibruoja pačiu žemiausiu dažniu ir tempia žmogaus dvasią žemyn.

„Tu patirk tai ir papasakok man“ – šią tiesą sužinojau per mano mokytoją Tessa Jordan, daugiau nei dvi dešimtis metų dirbančią homeopatę ir dr.Bacho terapijos praktikę – jei leidi protui kalbėti ir aiškintis, siela nutyla amžiams. Pagrindinis šaltinis, kuriuo remiuosi, tai ilgametės Bacho centro praktikės Judy Ramsell Howard knyga „Bach Flower Remedies for Women“.

Dr.Bacho žiedų terapija padeda atstatyti emocinį balansą ir tai gali būti ypatingai švelni pagalba moteriai, kaip emocinei būtybei. Žiedų esencijos gali padėti moteriai  harmonizuoti hormoninę – emocinę būseną kiekviename amžiaus tarpsnyje, pradedant paauglyste ir baigiant brandos periodu – menopauze.

Dr.Bacho žiedų terapija gali būti papildomas ar pagrindinis paramos šaltinis moteriai, susiduriančiai su įvairiais iššūkiais: savivertės ir savigarbos išlaikymu, susiduriant su šeimos, visuomenės ir medijų įtaka.

Šio teksto ir kurso tikslas yra atskleisti žiedų terapijos panaudojimo galimybes, moteriai einant per hormoninius pokyčius laikotarpyje iš vaisingumo į ramybę. Tradiciškai šis transformacijų arba pokyčių laikotarpis vadinamas menopauze, tačiau šiame tekste ir kurse jis bus vadinamas Meno Pauze. Du dalykai įkvėpė mane sukurti šį kursą, skirtą moters emocinėms ir fizinėms transformacijoms pagerbti. Tai dr.Bacho terapijos kurso studentės Virginijos dovanotas žaismingas pavadinimas “Meno Pauzė“ ir paroda MO muziejuje, Vilniuje tokiu pačiu pavadinimu.

Vikipedijoje apie menopauzę rašoma: Menopauzė (gr. meno – mėnesinės + pause – nutrūkimas) – tai moters mėnesinių  ir tuo pačiu – vaisingumo išnykimas. Šis laikotarpis prasideda apie 45–55 metus (vidutiniškai 50-51 metų) ir yra sąlygojamas susilpnėjusios kiaušidžių funkcijos. Tuo metu moters organizmas persitvarko, pakinta hormonų veikla – kiaušidės nustoja gaminusios estrogenus. Menopauzė yra mėnesinių išnykimas, tačiau pereinamoji fazė, trunkanti nuo pusės iki penkerių metų (kuomet pakinta hormonų aktyvumas), vadinama klimaksu, kuris prasideda dar prieš menopauzę bei trunka keletą metų po jos (nors kartais klimaksas ir menopauzė yra tapatinami). Klimakso metu moterį gali kankinti įvairūs negalavimai (pila prakaitas, parausta veidas, kaklas, viršutinė liemens dalis, stipriau plaka širdis, svaigsta galva, padidėja dirglumas ir pan.), dažnesni nuotaikos svyravimai, depresija, nerimas, koncentracijos stoka, padidėja bendras jautrumas. Organizmui prisitaikius šie reiškiniai praeina. Menopauzė nustatoma paprastai tik po to, kai ji įvyko – praėjus maždaug metams po paskutinių mėnesinių. Kartais (maždaug 1 proc. atvejų) menopauzė gali būti labai ankstyva (lot. climacterium praecox), kai kiaušidžių funkcija susilpnėja jau apie 40 gyvenimo metus.

WALNUT/Graikinis riešutas yra pagrindinis augalas dr.Bacho sistemoje, kuris padeda adaptuotis, prisitaikyti prie vidinių ir išorinių pokyčių, kiekvienu sudėtingu gyvenimo etapu. Ši esencija rekomenduojama kiekviename mišinyje.

Egzistuoja netikslus termino „menopauzė“ interpretavimas, „kai kiaušidės nustoja gaminti kiaušinėlius“, tačiau nebūtinai yra taip. Kiaušidės paprasčiausiai nustoja reaguoti į hipofizės hormonų stimuliaciją, nevyksta ovuliacija, palaipsniui folikulai tampa mažiau gyvybingi ir sunyksta. (Hipofizė, arba posmegininė liauka (lot. hypophysis) – tai maždaug žirnio dydžio endokrininė liauka, esanti smegenų pamate, kuri išskiria devynių rūšių hormonus, kurie reguliuoja homeostazę.) Todėl nebėra corpus luteum (tai laikina endokrininė struktūra kiaušidėse, kuri gamina hormoną progesteroną), nebėra ir progesterono. Estrogenai yra dar išskiriami, tačiau jų kiekis, dėl sumažėjusio kiaušidžių aktyvumo, taip pat mažėja. Hipofizės liauka, vis dar reaguodama/atsakydama į nedidelį išskiriamo estrogeno kiekį, gamina dideliais kiekiais liuteinizuojančius ir folikulus stimuliuojančius hormonus, kurie veikia kiaušides, veltui mėgindami priversti jas ovuliuoti. Sumažėja estrogenų kiekis, o nuo šio hormono priklauso dauguma fizinių ir emocinių sutrikimų, kurie pasireiškia moteriai Meno Pauzės laikotarpyje.

Moters kūne vykstantys fiziologiniai procesai, susiję su Meno Pauze, veikiami stereotipinio mąstymo etikečių ir ribojančių įsitikinimų, pasmerkia moterį saviizoliacijai, užsidarymui, savivertės praradimui ir net depresijai. Ši žalojanti moters orumą mąstymo klišė siekia priešistorinius laikus(tačiau ši tema nėra pagrindinė šiame tekste ).

Laimei yra ir kita medalio pusė, t.y. daugelis moterų tvirtina, kad gyvenimas tik prasideda po Meno Pauzės, nes visi veiksmai, orientuoti į materijos sukūrimą – darbas, karjera, namai, šeimos kūrimas, vaikai, gerbuvis – tampa nebe tokie aktualūs ir atsiranda daug laiko, kurį galima skirti savo pomėgiams, kūrybai, dvasiniam vystymuisi ir kitoms veikloms, kurios teikia daug džiaugsmo bei pasitenkinimo, tačiau anksčiau joms vis pritrūkdavo laiko. Vis dažniau moteris priima sprendimą “dabar arba niekada” arba “jeigu ne dabar, tai kada” ir gyvenimą pašvenčia tam, kas miela jos širdžiai. Prasideda Naujas Gyvenimas. Džiugu pripažinti, kad du trečdaliai moterų praeina šį pereinamąjį etapą su lengvais Meno Pauzės simptomais.

Kas galėtų palengvti šį pokyčių kupiną moters kelią?

 • Gyvenimo būdo koregavimas, įtraukiant judesio bei kvėpavimo pratybas.
 • Mitybos pakeitimas, sumažinant ir visiškai pereinant į subalansuotą augalinę mitybą.
 • Natūralios priemonės iš gamtos: aromaterapija, fitoterapija, dr.Bacho žiedų terapija ir kt.
 • Spalvų ir meno terapijos nauda yra daugiau remianti, nei suteikianti abejonių.

Pirmiausia aptarsime fizinius pokyčius, kurie suteikia moteriai nepatogumų. Pirmoje vietoje, vadinamos klasikiniu simptomu, karščio bangos. Jos gali ištikti tik retkarčiais ar keletą kartų per dieną, arba varginti nakties miego metu. Tai įvyksta dėl staigaus kraujagyslių išsiplėtimo veido ir kaklo srityse, o kadangi šios sritys yra visiems matomos, tai staigiai išpilantis raudonis gali sukelti moteriai gėdos jausmą. Jeigu šis staigus veido raudonio pasirodymas yra lydimas dar ir staigaus prakaitavimo, tai problema pasiekia pasaulinės katastrofos lygį ir gėdos jausmas dar sustipėja, nors dažniausiai tai yra labiau jaučiama pačios moters, nei matoma išoriškai ir jeigu jis tuo metu pažvelgtų į veidrodį, greitai nusiramintų. Karščio pliūpsnius sukelia susijaudinimas, nerimas ar kitokios nervinio pobūdžio reakcijos, kurias iššaukti gali bet koks minimalus įvykis, ypatingai, jeigu moteris jau yra nusiteikusi audringai reakcijai. Štai pagalba iš dr.Bacho žiedų terapijos:

 • MIMULUS/ Geltonasis puikūnas gali palengvinti moters dieną, jei ji iš anksto bijo bet kokių, jos laukiančių tą dieną susitikimų, pokalbių, o gal būt ji darbe turi tiesiogiai bendrauti su žmonėmis ir patiria nuolatinį dirginimą ir stresą. Ši esencija palengvins būseną toms moterims, kurios ir šiaip yra drovios ir greitai parausta susijaudinusios.
 • IMPATIENS/ Bitinė sprigė pagelbės toms moterims, kurios būna labai įsiaudrinusios, nori greito rezultato, nes viską įpratusios daryti pačios ir neturi kantrybės laukti. Bitinė sprigė sugrąžins taiką ir ramybę.
 • LARCH/ Maumedis gali būti moters, kuri drovisi, jaučiasi nepatogiai, gėdinasi dėl savo būsenos, nuolatinis palydovas ir padės atstatyti sugriautą pasitikėjimą savimi.
 • CRAB APPLE/ Laukinė obelis – tai esencija, kuri palengvina būseną, kai moterį kamuoja obsesinė būsena dėl to, kaip ji atrodo. Staiga paraudusi veido oda, prakaito kvapas, atsirandančios veido raukšlės ir žili plaukai gali prilygti pasaulio pabaigai ar Corona pandemijos mąstui.

Karščio bangos gali ištikti ir nakties metu, o tai gali sukelti nepatogumą dėl sutrikdyto miego, prakaitu permirkusių naktinių ir patalynės, nebegalėjimo užmigti, užpuolusių slogių minčių, poilsio stygiaus, nuovargio dienos metu ir net depresyvios būsenos.

 • OLIVE/Alyvmedis gelbsti nuo pervargimo ir ilgai užsitęsusio, ar galbūt, lėtiniu tapusiu, stresu.
 • GENCIAN/ Gencijonas padės suvokti, kad viltis visada yra ir pagelbės užpuolus depresyviai būsenai.

Karščio bangos nėra vienintelis simptomas sukeliantis emocinį disbalansą. Psichologiniai pokyčiai yra tokie pat svarbūs, kaip ir fizinio kūno transformacijos ir tiek emocijos, tiek kūnas turi adaptuotis prie jų ir tam reikia laiko. Emociniai simptomai gali būti patys įvairiausi ir jie dažniausiai yra kiekvienai moteriai skirtingi, bei priklauso nuo individualių asmeninių savybių/charakterio ypatybių, todėl ir dr.Bacho žiedų parinkimas yra asmeniškas, kruopštus darbas, reikalaujantis įsiklausymo į kiekvieną moterį, jos nusiskundimų išklausymo ir atsakingo esencijų parinkimo harmonijai ir emociniam balansui sugrąžinti.

Būtina prisiminti, kad kai kurie žiedai nusako asmenybės charakterį/archetipą, o kiti tik išryškina trumpalaikę emocinę būseną. Labai svarbu yra išsiaiškinti tų emocijų šaknines priežastis – įsitikinimus ir ydas.

Visas moters reprodukcinis gyvenimas yra paremtas hormonų kaitos cikliškumu – vienų hormonų kiekis mažėja, kitų didėja ir moteris gyvena lyg įsukta hormonų karuselėje. Ypatingai svarbų vaidmenį šioje hormonų karuselėje vaidina du pagrindiniai hormonai – estrogenas ir progesteronas – atsakingi už emocinį disbalansą, kurį moteris patiria paauglystės/brendimo metu, suaugusios moterys kiekvieną mėnesį praeina per mėnesinių ciklą ir su tuo susijusiais hormoniniais pokyčiais, sukeliančiais klasikinius nusiskundimus:

 • PMS (protingų minčių sindromą),
 • Susierzinimą, nerimą, depresiją,
 • Pusiausvyros praradimą.

Meno Pauzė taip pat yra transformacijų etapas, susijęs su estrogenų ir progesterono disbalansu, kuris sukelia nenuspėjamas emocijų audras ir uraganus, kurių kartais neįmanoma sukontroliuoti.

Būsenos:

CHERRY PLUM/Vyšninės Slyvos būsena:

Gali būti, kad visą gyvenimą moteris atpažįstanti save, kaip WILD ROSE/Laukinis Erškėtis, ramiai ir apatiškai plaukianti gyvenimo pasroviui, susitaikiusi su visais gyvenimo vingiais, staiga tampa netolerantiška ir nepakanti pilkai, nykiai egzistencijai – BEECH/Buko asmenybė.

Moteris, kuri paprastai gyveno aktyvų ir energingą gyvenimą, kaip VERVAIN/Verbenos arba IMPATIENS/Bitinės sprigės asmenybės, gali staiga panirti į letargišką HORNBEAM/Skroblo būseną, kuriai būdingas atidėliojimas, svarbių sprendimų nepriėmimas, gyvenimo aistros išblėsimas.

Moterys tampa daug labiau pažeidžiamos Meno Pauzės laikotarpiu, jos lengvai įsižeidžia ir „ima viską į širdį“, turima omenyje dalykus, į kuriuos anksčiau ji nekreipdavo dėmesio, dabar jie tiesiog „nušluoja“ ją nuo paviršiaus. Ši „šluota“ gali nuvyti moterį dar giliau į vidų, į emocinį susigūžimą ir fizinį atsiribojimą, tuo pačiu išryškindama ir suaktyvindama savigailą, nuo kurios iki „aukos kaliošų“ skiria vienas žingsnis, o ten jau ašarų kriokliai (taip vadinami „apsižliumbiau lygioj vietoj“).

WILLOW/Baltasis gluosnis yra tinkamas sprendimas tokiai būsenai lengvinti. Moteris gali jaustis/arba jaučiasi neadekvačiai dėl senėjimo procesų ir jai kyla natūralus klausimas, ar ji iš viso dar yra patraukli savo partneriui. Pasaulį uzurpavęs jaunos moters kultas, kurį sukūrė mados, medijų, plastikos chirurgijos ir kitų sričių diktatoriai, paskatino kiekvieną moterį, stovinčią ties Meno Pauzės slenksčiu, pasirašyti sau mirties nuosprendį.

O jeigu moteris priartėjo prie Meno Pauzės ir vis dar neturi sukūrusi partnerystės, ją gali apimti neviltis ir depresija, kad „jos laikas jau praėjo“, „ji yra niekam verta“ – šioje situacijoje vėl gelbėja WILLOW/Baltojo gluosnio žiedų energijos.

Ištekėjusi ar ne, tačiau jeigu moteris jaučiasi vieniša, iki ausų paskendusi sielvarte, kančioje ir širdgėloje, jeigu ateitis jai yra tuštuma arba migla, tamsi skylė ar beprasmybės liūnas, SWEET CHESTNUT/Kaštainis yra puikus sprendimas, šio augalo žiedų energija sugrąžina jaukumo, minkštumo ir „pūkuoto komforto“ jausmą į kiekvienos moters širdį.

Būna taip, kad žengiant Meno Pauzės Keliu moteris jaučia tokią širdies gėlą, lyg palaidojusi dalį savęs, tada pagalbos galima prašyti iš STAR OF BETHLEHEM/Skėtinės paukštapienės.

Jeigu moteris paskęsta abejonių liūne, jai trūksta saugumo jausmo ir pasitikėjimo savimi, ji abejoja ar verta pradėti ką nors naujo, LARCH/Maumedžio žiedų energija suteiks jai pasitikėjimo ir tvirtybės. Tačiau priedo prie buteliuko su esencijomis, visada verta paieškoti nepasitikėjimo šaknų, kurias dažniausiai atkapstome ankstyvoje vaikystėje. „ Ištriname“ tokias ribojančias programas(be poreikio kartoti pamokas ateityje) ir judame pirmyn į naująjį amžiaus tarpsnį, priimdamos jį kaip neribotų galimybių laikotarpį!

Jeigu moteris vis dar laiko tris, o gal ir visus keturis namų kampus, jeigu užsikrovusi ant pečių velka įsipareigojimų ir atsakomybių už visus šeimos narius naštą ir jaučia, kad tuoj sprogs, neatlaikiusi naštos, galbūt verta pakviesti į pagalbą ELM/Guobos žiedų energijas. Na ir išdalinti darbus, įpareigojimus ir atsakomybes visiems kitiems, kartu susigrąžinant dvasios ramybę ir kūno sveikatą.

MUSTARD/Garstyčia tinka tada, kai depresija nusileidžia lyg tamsus pilkas debesis, o priežastis taip ir lieka neapčiuopiama (o juk už tai atsakingi hormonai!). Garstyčia gelbsti, jei beviltiškumas ir pesimizmas groja bliuzo ritmu „ nieko čia nepadarysi, yra kaip yra, nuleidžiu rankas“ ir neleidžia mėgautis saulės šviesa. Išeitis visada yra! GORSE/Dygliakrūmis yra tas augalas, kurio energijos sugrąžina viltį, pasitikėjimą ir atkurią tvirtą ryšį su savo Aukštesniuoju Aš.

Jeigu jūs nekeliaujate su Lokio programa, bet gal būt šiose eilutėse įžvelgėte savo problemų sprendimą, kviečiu susisiekti asmeninei konsultacijai ir registruotis el.paštu leruta@gmail.com

*Tu nepralaimi, kai Tave nugali, Tu pralaimi, kai pasiduodi.

*Išdrįsk prašyti pagalbos.

************************************************************************

„Pažink save“ – afirmacinės kortos pagal dr.Bacho žiedų terapiją – vienas iš kelių geriau pažinti savo emocijas, priimti jas ir pamilti save iš naujo.

©Visos teisės saugomos DRUGELIO EFEKTAS 2020. Šioje svetainėje esančią tekstinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be svetainės autoriaus išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę „Drugelio efektas“ kaip tokios informacijos šaltinį.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.